RelMiCS10/AKA5 Conference Programme

Monday | Tuesday | Wednesday | Thursday | Friday
Home

Programme for Monday April 7


Session Time Agenda
08:00 Breakfast
08:30 Registration
Morning Session 09:00-09:15 Opening
PhD Programme: Invited Tutorials
09:15-10:15 Jules Desharnais:
Basics of Relation Algebra
* Break
10:45-11:45 Georg Struth:
Basics of Modal Kleene Algebra
12:00 Lunch
Afternoon Session 13:30-14:30 Susanne Saminger:
Basics of Preference and Fuzzy Preference Modelling
* Break
PhD Programme: Contributed Talks
15:00-15:30 Florian Lautenbacher, Peter Höfner:
Towards an Algebraic Composition of Semantic Web Services
15:30-16:00 Toshikazu Ishida, Kazumasa Honda, Yasuo Kawahara:
Implication and Functional Dependency in Formal Contexts
16:00-16:30 Bernd Braßel:
Relation Algebraic Aspects of Semantics, Visualization and Implementation
for Functional Logic Languages
* Break
17:00-17:30 Jan Christiansen:
Program Inversion and Relation Algebra
17:30-18:00 Roland Glück:
Import Networks, Fuzzy Relations and Semirings
18:00 Dinner


Programme for Tuesday April 8


Session Time Agenda
08:00 Breakfast
Morning Session 09:00-09:30 Han-Hing Dang, Peter Höfner:
First Order Theorem Prover Evaluation w.r.t. Relation and Kleene Algebra
09:30-10:00 Joel Glanfield:
The Theory of Allegories and Automatic Proof-Generation
10:00-10:30 Norihiro Tsumagari, Koki Nishizawa, Hitoshi Furusawa:
Multirelational Model of Lazy Kleene Algebra
* Break
RelMiCS10/AKA5 Regular Programme
11:00-11:30 Philippe Balbiani, Tinko Tinchev:
Boolean Logics With Relations
11:30-12:00 Ivo Düntsch, Michael Winter:
The Lattice of Contact Relations on a Boolean Algebra
12:00 Lunch
Afternoon Session 14:00-15:00 Gunther Schmidt:
Relations Making Their Way From Logics to Mathematics and Applied Sciences (invited talk)
15:00-15:30 Yasuo Kawahara:
Boolean Algebras and Stone Maps in Schröder Categories
* Break
16:00-16:30 Wolfram Kahl:
Determinisation of Relational Substitutions in Ordered Categories with Domain
16:30-17:00 Rudolf Berghammer, Britta Kehden:
Relation Algebra and RelView in Practical Use: Construction of Special University Timetables
17:00-17:30 Florian Diedrich, Britta Kehden, Frank Neumann:
Multi-Objective Problems in Terms of Relational Algebra
18:00 Dinner


Programme for Wednesday April 9


Session Time Agenda
08:00 Breakfast
Morning Session 09:00-09:30 Jean-Lou De Carufel, Jules Desharnais:
Latest News About Demonic Algebra With Domain
09:30-10:00 Jean-Lou De Carufel, Jules Desharnais:
On the Structure of Demonic Refinement Algebras With Enabledness and Termination
10:00-10:30 Hitoshi Furusawa, Norihiro Tsumagari, Koki Nishizawa:
A Non-Probabilistic Relational Model of Probabilistic Kleene Algebras
* Break
11:00-11:30 Toshikazu Ishida, Kazumasa Honda, Yasuo Kawahara:
Formal Concepts in Dedekind Categories
11:30-12:00 Peter Jipsen, Georg Struth:
The Structure of the One-Generated Free Domain Semiring
12:00 Lunch
Afternoon Excursion


Programme for Thursday April 10


Session Time Agenda
08:00 Breakfast
Morning Session 09:00-10:00 Marc Pauly:
Formal Methods and the Theory of Social Choice (invited talk)
10:00-10:30 Bernhard Möller:
Knowledge and Games in Modal Semirings
* Break
11:00-11:30 Timothy Griffin, Alexander Gurney:
Increasing Bisemigroups and Algebraic Routing
11:30-12:00 Béchir Ktari, François Lajeunesse-Robert, Claude Bolduc:
Solving Linear Equations in *-continuous Action Lattices
12:00 Lunch
Afternoon Session 13:30-14:00 Bernd Braßel, Jan Christiansen:
A Relation Algebraic Semantics for a Lazy Functional Logic Language
14:00-14:30 Walter Guttmann:
Lazy Relations
14:30-15:00 Larissa Meinicke, Kim Solin:
Reactive Probabilistic Programs and Refinement Algebra
15:00-15:30 Peter Höfner, Georg Struth:
Non-Termination in Idempotent Semirings
* Break
16:00-16:30 Peter Höfner:
Automated Reasoning for Hybrid Systems --- Two Case Studies
16:30-17:00 James Worthington:
Automatic Proof Generation in Kleene Algebra
17:00-17:30 Camilo Rocha, Jose Meseguer:
Theorem Proving Modulo Based on Boolean Equational Procedures
18:00 Dinner


Programme for Friday April 11


Session Time Agenda
08:00 Breakfast
Morning Session 09:00-09:30 Mark Hopkins:
The Algebraic Approach I: The Algebraization of the Chomsky Hierarchy
09:30-10:00 Mark Hopkins:
The Algebraic Approach II: Dioids, Quantales and Monads
10:00-10:30 Yasuo Kawahara, Michael Winter:
Cardinality in Allegories
* Break
10:50-11:20 Gunther Schmidt:
Rectangles, Fringes, and Inverses
11:20-11:50 Michael Winter:
An Ordered Category of Processes
11:50-12:00 Closing
12:00 Lunch



 
B. Möller
rel_aka08@informatik.uni-augsburg.de
Last modified: 14-Feb-2008